Haber

Çin Savunma Bakanlığı’ndan Japonya’ya Güney Çin Denizi’nde sorun çıkarmaması çağrısı

PEKİN, 17 Kasım (Xinhua) — Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zhang Xiaogang, Japonya’yı Güney Çin Denizi’nde sorun çıkarmaktan uzak durmaya çağırdı.

Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında Japonya ile Filipinler arasındaki güvenlik iş birliği girişimleri hakkında yorum yapan Zhang, ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik iş birliğinin üçüncü bir tarafın çıkarlarına zarar vermemesi ve bölgesel barış ve istikrara zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

Zhang, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumu, Japonya’nın Asya-Pasifik bölgesinde giderek istikrarsızlaştırıcı bir faktör haline geldiği ve 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan uluslararası düzeni yok etmeye çalıştığı konusunda uyardı.

Japonya’nın son yıllarda barışçıl anayasasını ve savunma odaklı politikasını ihlal ettiğini, her zaman silah ve teçhizat ihraç ederek askeri genişleme yolunda ilerlediğini kaydeden Zhang, Güney Çin Denizi’ndeki durumu istikrarsızlaştıracak ortaklar bulmaya çalıştığını ekledi. .

Zhang, “Japon tarafını askeri ve güvenlik konularında konuşmaya ve temkinli davranmaya, bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunmak için daha fazlasını yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

haber-karakecili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu